PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=990}
7,9 39 010
ocen
7,9 10 1 39010
8,3 17
ocen krytyków
Underground
powrót do forum filmu Underground

Miałem okazję pracować z kilkoma Serbami w dodatku byli muzułmanami i mogę stwierdzić, że to bardzo specyficzni ludzie. Z jednej strony mają podobną do naszej mentalność, w końcu poniekąd to też Słowianie ale z drugiej strony to co się działo w latach 90-tych w tamtym regionie odcisnęło ogromne piętno na ich psychice i to widać. Z jednym z nich się dosyć mocno "zakumplowałem" i to co ten facet opowiadał, co widział i co sam robił wywołało u mnie lekki szok. Nie pytałem go o nic bo wiem, że to dla nich temat tabu, o tym się nie mówi ale on jednak sam ten temat poruszył, do dziś nie wiem dlaczego.

Może właśnie dlatego łatwiej mi ten film ogarnąć. Pomijając wszystko film jest świetny choć specyficzny, jak to u Kusturicy i w połączeniu z genialną muzyką Bregovića ma niepowtarzalny klimat.

ocenił(a) film na 9
tokarz85

Muzułmańscy Serbowie to Boszniacy ;) Głównym kryterium podziału narodowościowego w Jugosłąwii jest właśnie religia.

tokarz85

Czytałam reportaże Tochmana o Rwandzie i wojny w Bośni i Hercegowinie, i o ile w Rwandzie jest tak, że mają odgórny zakaz rozmawiania na temat podziału społeczeństwa sprzed czystek etnicznych, to jak zayważa Tochman zazwyczaj po 15 minutach jest się w stanie utwierdzić w przekonaniu, czy rozmawiasz z byłym Hutu, czy z Tutsi. Wyłapiesz to z rozmowy. Z Bałkanami jest już inaczej, oni do dzisiaj tego nie wypracowali niestety. Kogo nie zapytasz, każdy ma swoje racje na temat wojny. Serbowie swoje, Bośniacy swoje, Chorwaci swoje. Afryka ma inną mentalność, ale Południowcy mają swoją. Poza tym do dzisiaj nie wypracowali wspólnego stanowiska, kto był bohaterem, a kto zbrodniarzem i obawiam się, że jeszcze długo tego nie ustalą. A już odmienną kwestią jest to, gdzie kto zamieszkał po wojnie i kim są jego sąsiedzi. W tej wojnie zginął ogrom młodych ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Natomiast w tym pokoleniu 35-60 lat większość mężczyzn zginęła, liczba wdów była ogromna. Każda rodzina szukała swoich po wojnie, niektórzy do dnia dzisiejszego próbują identyfikować szczątki, a z racji terenu jaskiniowego, wielu zbiorowych mogił do dzisiaj nie odnaleziono

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones